Radius razníku
Jedna z pouček vysvětluje, jak vnitřní radius produktu určuje matrice. Existují však případy, kdy špička razníku přímo ovlivňuje konečný výsledek ohybu. Obsluha ohraňovacího lisu obvykle věnuje malou pozornost, jaký vybrat radius razníku, a proto jsou ve většině dílen standardně razníky s radiusem 0,8 mm.
Vnitřní radius ohýbaného výrobku je ovlivněn radiusem špičky razníku, pouze pokud je tento radius větší než vnitřní radius odvozený od zvoleného V otevření na matrici.
Například:
1 mm ocel k ohýbání
V otevření na matrici V = 8 mm, která určuje 1 mm vnitřní radius ohýbaného produktu.
Vnitřní radius ohnutého produktu bude:
r = 1 mm v případě, že radius hrotu razníku je menší než 1 mm
nebo
r = radius hrotu razníku, pokud je radius hrotu razníku větší než 1 mm
radius hrotu razníku tedy musí být zvolen podle požadovaného výsledku. Ideální radius hrotu razníku lze vypočítat pomocí následující rovnice:
(R určené V otevření na matrici) x (2/3) = ideální radius hrotu razníku
Díky tomuto radiusu je povrch razníku úměrný požadované tonáži pro ohýbání plechu; špička razníku nepronikne do plechu a zabrání se estetickým problémům nebo prasklinám plechu ve vnitřní části radiusu. Kromě toho, pokud je radius špičky razníku s ostrým úhlem příliš malý, může být plech téměř „řezán“ a úhel může být menší, než je požadováno.
Výše uvedenou rovnici je obtížné dodržovat kvůli nedostatku různých radiusů razníků ve většině dílen; obsluha ohraňovacích lisů by však měla používat nejbližší radius hrotu k ideálnímu. Obzvláště u tlustých plechů, které vyžadují velkou tonáž pro ohyb, musí operátoři použít velké radiusy hrotu razníku, aby se zabránilo deformacím nebo estetickým problémům nebo prasklinám plechu.